HAVUZ DEZENFEKSİYONU

Havuzlarda Kullanım

Havuzlarda Kullanım

  PROFOKS HVDX1401

PROFOKS HAVUZ HİJYEN SİSTEMLERİ:
 

            Havuz arıtımında en çok kullanılan kimyasallardan biri olan Klor, düşük maliyetli olması ve dezenfeksiyon işlemi sonrası suyun temizliğinin sürdürülebilirliğini koruması sebebiyle en çok tercih edilen dezenfektanlardan biridir. Ancak klor uygulanması sonucunda trihalometan, haloasedik asit, kloromin, ve oldukça toksik bir bileşik olan siyanojen klorür gibi insan sağlığına zararlı yan ürünler oluşmaktadır. Bu yan ürünlerin insan bünyesine etkilerini gidermek için karbon filtre ilavesi yapılmaktadır ki bu ekstra maliyet anlamına gelir.

            Ozon gazı oldukça güçlü bir dezenfektan olmasına karşın, suda kalıcılığı olmadığından Klor ile kombine olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Ozon gazının da havuz suyu içerisinde verdiği tepkimeler sonucu da karboksilik asit, aldehit, keton gibi kanserojen etkisi olan yan ürünler meydana gelmekte olup, bu bileşiklerin eliminasyonu için yine ayrıca bir filtre sistemi gerekecektir.  Ozon gazı ile dezenfekte olan havuz suyuna, suyun yeniden kontamine olmasının engellenmesi için bakiye klor eklenmektedir. 
 

             Enerjilendirilmiş stratosferik O4 gazı olarak tanımladığımız PROFOKS gazının, havuz suyu hijyeni olarak kullanıldığında yukarıda belirtilen dezenfektanlardan farklı olarak,  bu gazın uygulandığı havuz suyu örnekleri üzerinde yapılan analiz sonuçlarının gösterdiği üzere, insan sağlığına zararlı bileşiklerin, kalıntıların vb lerin oluşturmadığı gözlenmiştir. Kullanımı esnasında arıca bir dezenfektan ile kombinasyonuna gerek kalmadığından kimyasal madde maliyetine de düşürür.


team member image
  • ankara güvenlik sistemleri Kemal Muratoğlu Kemal Muratoğlu Kemal Muratoğlu Kemal Muratoğlu veri kurtarma Bulut Akacan